Werble PDP Limited

Dodano: 18.02.2015
Rodzaj sprzętu: Werble

Marka PDP jak zawsze chce pokazać, że w przyzwoitej cenie można dostać sprzęt, który sprawdzi się na żywo lub w studio.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.


Czy udało się to również w przypadku limitowanych werbli? Zobaczmy.

Naszym skromnym zdaniem marka PDP jest wciąż mocno niedoceniana, nawet po podbiciu rynku przez fenomenalne zestawy Concept, które w dwóch wersjach mieliśmy przyjemność prezentować na naszych łamach. PDP będące w cieniu swojej macierzystej firmy DW Drums podrzuca coraz to nowe instrumenty i hardware, które w dużej mierze boleją przez to, że nie ma na nich napisanego logo DW. Oczywiście, jakość DW jest znana wszystkim. Jest to ten typ firmy, o wyborze której decyduje jedynie gust muzyczny (no i finanse…), ponieważ w kwestii wykończenia instrumentów są to produkty prawie doskonałe. PDP nie ma może aż tak dokładnej technologii, ale z pewnością jakością nie odchodzi od poziomu kilku uznanych firm na rynku. Udowodnił to wspomniany Concept i teraz chcą to udowodnić werble. Mamy przed sobą trzy instrumenty z serii limitowanej.

LTD Classic Wood Hoop przyciąga uwagę bardzo nowatorskim wyglądem. Zamiast tradycyjnych obręczy - czy to Die-Cast, czy Triple Flanged - mamy tu obręcz drewnianą. Co ciekawe, membrana instrumentu naciągana i strojona jest na tej samej zasadzie, w… centralkach. Nie mamy klasycznego przeciągnięcia śrub przez obręcz (jak np. w SX Natural, gdzie również są drewniane obręcze), tylko zahaczenie o drewnianą obręcz. Gdy dodamy do tego klasyczny matowy wygląd w naturalnym kolorze, można mieć skojarzenia ze starymi werblami marszowymi. Nasz instrument jest w wymiarach 14"x6", ale jeszcze PDP ma w ofercie rozmiar 14"x7". Instrumenty wykonane są z 18 warstw klonu podobnie, jak obręcze. Dodatkowo werbel wyposażony jest w uznaną maszynkę z serii MAG, która pozwala podnosić sprężynę bez najmniejszego szmeru.

Zastosowanie wspomnianych obręczy nie jest przypadkowe i nie wpływa tylko na wygląd werbla. W połączeniu z klonowym korpusem oraz miedzianymi sprężynami kreuje specyficzne brzmienie. Werbel charakteryzuje się bowiem ciepłym, głębokim tonem, co pozwala na wykorzystywanie go zarówno w zestawie, jak i samodzielnie w roli instrumentu marszowego. Co istotne, nadaje się on doskonale zarówno do stroju niskiego, jak i wysokiego - w każdym z nich brzmi równie dobrze. Ma nieco suchy charakter, co jest wynikiem wykorzystania drewnianych obręczy. Atak nie jest zbyt wystrzałowy, dzięki czemu nabiera on klasycznego brzmienia, dobrego w szerokiej grze. Rzecz jasna, gra techniką cross-sticking będzie wymagała nieco przyzwyczajenia, głównie ze względu na wystające nad obręcz uchwyty śrub…

W rodzinie LTD Bubinga Snare mamy do wyboru aż cztery konfiguracje. Zaprezentujemy tu dwie skrajne - 14"x8" oraz 14"x5,5". Podobnie, jak we wcześniejszym werblu także i tu mamy solidne 18 warstw drewna. Tym razem jest to konfiguracja: 2 zewnętrzne bubinga, 14 wewnętrznych klon, 2 wewnętrzne bubinga. Połączenie takich materiałów daje duże możliwości brzmieniowe. Tego typu kombinacja drewna daje ostre, selektywne brzmienie, zachowując właściwości klonowego werbla. Wyraźnie atak z miękkim klonowym trzaskiem i z bardzo delikatnym ciepłym rozmyciem w tle, które mocno wzbogaca ten zdecydowany instrument. Testowany sprzęt może się sprawdzić w gatunkach muzyki, które potrzebują mocno postawionego, ale ciepłego brzmienia werbla. Podobnie, jak w całej gamie produktów z serii LTD tutaj także zastosowano maszynkę MAG, która pozwala precyzyjnie i bezszelestnie operować sprężynami. Chromowane wieżyczki lugów (podwójne w modelu 14"x 8") i wykończenie Satin Natural Matte nadają całości wyszukanego wyglądu, który może sprostać nawet najbardziej wybrednym gustom.

PODSUMOWANIE


Mamy przed sobą kolejny dowód na to, że "serce" naszego zestawu nie musi być niesamowicie drogim rarytasem z ręcznie nakładaną grafiką z drzewa pamiętającego Adama i Ewę. Oczywiście, faktem niezaprzeczalnym jest, że perkusiści traktują werbel w kategoriach przekraczających miarę dobrze brzmiącego instrumentu. Ze spokojem w poczuciu odpowiedzialności stwierdzam, że dla olbrzymiej ilości perkusistów w werblu "gra" rocznik, budulec czy też firma. Nie oznacza to oczywiście, że są to słabe instrumenty - co do tego miejmy jasność - chociażby taki DW Edge jest po prostu istnym żądłem perfekcji! Jest jednak druga strona medalu, gdzie ta stereotypowa ocena wpływa na to, że instrumenty takie, jak niniejsze, są traktowane z lekkim przymrużeniem oka przez "znawców i aktywistów internetowych". A szkoda, bo cena w okolicach 800 PLN jest bardzo atrakcyjna w kontekście tego, jakie wykończenie i jakie brzmienie otrzymujemy.

Dostarczył: PMI DW Drums Polska (www.dwdrums.com.pl)
Sprawdź też: www.pacificdrums.com


Test ukazał się w numerze listopad 2014

{Podsumowanie Plusy:
+ oryginalność LTD Classic Wood Hoop,
+ dobry stosunek jakości do ceny,
+ uniwersalność LTD Bubinga Snare
Minusy:-
- w tym przedziale cenowym
obiektywnie brak.}

Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.