Nagroda dla Tomka Łosowskiego za 30-lecie pracy artystycznej
Z okazji 30-lecia pracy artystycznej na tegorocznym DRUMS FUSION Tomek Łosowski otrzyma nagrodę od Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP.
Wręczenie odbędzie się w poniedziałek 31 maja, tuż przed koncertem popularnego Tomka, który rozpoczyna się o godz. 19.00. Nagrodę wręczy Sławek Wierzcholski.
30 lat temu, w 1991 roku, Tomasz Łosowski zadebiutował na estradzie Opery Leśnej podczas jubileuszowego koncertu z okazji 15-lecia zespołu KOMBI. Zagrał wtedy u boku swojego ojca Sławomira Łosowskiego, lidera i założyciela zespołu. A z zespołem KOMBI gra do dziś.
Tomek Łosowski podczas Zildjian Day.
Redaktor naczelny Perkusisty, Maciej Nowak mówi: „Tomka znam od prawie 20 lat. Na spotkaniach z nim można było pierwszy raz w życiu usłyszeć o wielu zagadnieniach perkusyjnych. Mało kto miał o tym pojęcie, ponieważ nie było tak szerokiego dostępu do wiedzy jak teraz. Człowiek niby coś wiedział, ale Tomek to potrafił nazwać, poskładać, zastosować. To samo dotyczyło sprzętu, gdzie opowiadał, jak wycisnąć z instrumentu maksimum, kiedy można iść na kompromisy, a kiedy trzeba spojrzeć bolesnej prawdzie w oczy. Stanowczo jest jedną z najbardziej zasłużonych perkusyjnych osobistości w Polsce. Ma świetne poczucie humoru, bardzo abstrakcyjne, takie jak lubię, co szczególnie widać w jego… rysunkach. Pamiętam jak kiedyś, w jednym studio nagraniowym, wpadł zachwycony, bo kupił sobie maskę Lorda Vadera i dla żartów próbował w niej nagrywać. Kawalarz, ale zna granice, może dlatego, że ma tak wspaniałą, olbrzymią i kochającą rodzinę.
Jego płyta „C.V.” jest dla mnie jedną z najważniejszych polskich płyt perkusyjnych, absolutnie ponadczasowy album! Kiedyś Tomek siedział w studio i ćwiczył sobie jedną karkołomną zagrywkę, wręcz absurdalną. Zapytałem go po co to robi, bo przecież tego nie da się nigdzie zastosować! A on odpowiedział mi z rozbrajającą szczerością: - Żeby umieć.”
Tomek jest bez wątpienia wybitną osobowością polskiej sceny popowej, rockowej i jazzowej. Perkusista, muzyk sesyjny, kompozytor i edukator. Komponuje też muzykę do filmów. Niezależnie od występów z Kombi, podczas swojej wieloletniej kariery współtworzył wiele projektów jazzowych, m.in.: Orange Trane, Quartado, Lemańczyk – Łosowski, Squad, PR2..
W swoim dorobku ma ponad 50 płyt z udziałem wielu wybitnych muzyków, takich jak:
- Sławomir Łosowski,
- Karol Kozłowski,
- Zbigniew Fil,
- Leszek Możdżer,
- Robert Janson,
- Marek Biliński,
- Piotr Lemańczyk,
- Wojtek Pilichowski,
- Soweto Kinch,
- Marek Raduli,
- Wojciech Olszak,
- Marcin Wądołowski,
- Szymon Łukowski,
- Jan Rejnowicz,
- Jakub Skowroński.
Niezwykle pozytywnym echem odbiły się jego solowe płyty: CV, Tomasz Łosowski Acoustic Trio, Fusionland.
Od wielu lat jest cenionym edukatorem. Poprowadził setki zajęć i warsztatów, zarówno dla indywidualnych muzyków, jak i zespołów, podczas takich imprez, jak m.in.: Hanza Jazz Festiwal, Muzyczna Owczarnia w Jaworkach, Vena Łódź Festiwal, Blues nad Bobrem, Przystanek Woodstock, Drum School Łódź, Koneckie Warsztaty Muzyczne, trasy dla sklepów muzycznych Riff.
Koncertował w kraju i za granicą oraz brał udział w wielu prestiżowych festiwalach zdobywając nagrody i wyróżnienia: Jazz Juniors, Jazz nad Odrą, Pomorska Jesień Jazzowa, festiwale w Sopocie i Opolu. Został też doceniony przez fachowe media i uznany za najlepszego perkusistę w plebiscycie magazynu „Gitara i Bas + Bębny". Otrzymał nagrodę Eugeniusza w kategorii Najlepszego Edukatora w 2014 roku (Magazyn „Perkusista"). Z kolei światowej klasy amerykański edukator Dom Famularo wyróżnił go, jako międzynarodowego edukatora w czasopiśmie „Modern Drummer" w 2015 roku. Jest członkiem Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP oraz Stowarzyszenia Autorów ZAIKS.
Tomek Łosowski jest oficjalnym użytkownikiem:
- DW Drums
- Gretsch Drums
- Zildjian Cymbals
- Zildjian Sticks