Wybieramy zestawy do 3500 zł

Dodano: 17.05.2024
Autor: Magazyn Perkusista

Dlaczego 3500 a nie 3000? Jak się okazuje poniżej to dość duża różnica w jakości i doborze, przy niewielkiej różnicy cenowej.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.

Chodzi tu głównie o dodatki jakie towarzyszą bębnom, w które i tak będziemy musieli się prędzej czy później zaopatrzyć. Zazwyczaj jednak prędzej…  

Czyli jak wybierać tak, by nie pójść z torbami?

Po prostu perkusja jest instrumentem złożonym. Cieszymy się z kupna bębnów, ale musimy mieć też talerze (chociaż hi-hat), statywy (werblowy i hi-hatowy co najmniej), stopkę, pałki, a niekiedy – jak nie ma w komplecie bębnów – oddzielnie werbel. O siedzisku nawet nie wspominamy, bo to jeszcze jakoś daje się załatać chałupniczo, ale żeby ruszyć z grą, trzeba skompletować wieloelementowe minimum, a tym samym troszkę wydać. Widząc cenę samych bębnów bardzo często traktujemy to jako cenę końcową, a to raptem połowa jak nie 1/3.

Na szczęście są na rynku zestawy, które dają solidne podstawy, a niekiedy mają wliczone w cenę wiele elementów.

  1. TAMA Stagestar cena ok. 2890 zł

Zestaw na basie 22”. Tomy 10”, 12”, 16” i werbel 14”, do tego cały pakiet dodatków.

Linki do zestawów:

Na co zwracamy uwagę? Dostajemy wszystko to, co widać na zdjęciu. To oznacza, że bębny są gotowe do grania po wyjęciu z pudełek! Tak, stołek i blaszki także tam znajdziemy. Dla nas jest to obecnie lider w tej kategorii z racji stosunku jakości i ilości do ceny, ale kolejna pozycja też jest warta rozpatrzenia.

  1. Pearl Roadshow cena ok. 3100 lub 3490 w wersji Plus

Zestaw na bazie centrali 22”, wersja Plus ma dodatkowy statyw łamany i blaszkę Sabian.

Linki do zestawów:

  • Zestaw PEARL
  • Zestaw powiększony PLUS (na zdjęciu)

Na co zwracamy uwagę? Pearl to pewność i renoma. Wiedzą, jak robić takie zestawy. Tu także mamy wszystko by rozpakować bębny i grać, łącznie z pałkami i pokrowcem. Plusem jest… wersja Plus. Mamy blaszkę (dość lichą, podobnie jak w Tamie, ale zawsze), ale przede wszystkim statyw łamany, który i tak będzie nam potrzebny. Warto wiec pomyśleć nad tą opcją.

  1. Yamaha Rydeen cena ok. 3500 zł

Zestaw na bazie nieco mniejszej centrali, bo 20”, ale domyślnie z dwoma łamanymi statywami.

Linki do zestawów:

Na co zwracamy uwagę? Kolejna marka z tzw. pewniaków, bo Yamaha zawsze miała mocne zestawy startowe i półzawodowe. Głównie z racji jakości. Mniejsza centrala, to dobre rozwiązanie dla mniejszych użytkowników. Wielkim plusem są dwa łamane statywy. Nie ma stołka, ale jest komplet Paiste 101, równie mizerne jak Meinl u Tamy i Sabian u Pearla, ale już w coś można uderzyć.

  1. Ludwig Accent cena ok. 2150 - NAJTANIEJ!

Dwie wersje centralek: Fuse 20” i Drive 22”. Do tego niezbędny zestaw dodatków do natychmiastowej gry.

Linki do zestawów:

Na co zwracamy uwagę? Legendarna marka, która stworzyła hard rocka, daje gotowy pakiet startowy do grania po wyjęciu z pudełek. Cena jest niesamowicie atrakcyjna, a brzmienie bębnów nie odstaje specjalnie od reszty z listy. Blaszki Wuhan delikatnie mówiąc są mocno takie sobie. Pamiętajmy jednak jaka kwota leży na stole, dlatego jest to opcja, którą realnie można rozważać.

  1. Gretsch Energy cena ok. 3300 zł, ale…

Bębny na centrali 20”. Za 400 zł więcej (100 zł ponad nasz limit) dostaniemy statyw i blaszkę więcej.

Linki do zestawów:

Na co zwracamy uwagę? Dla fanów logotypu, bo są to jednak budżetówki. Pełny zestaw w minimalnej opcji – kompletny zestaw statywów i dwie blaszki (hi-hat oraz crash/ride), no i stołek. W wersji ponad nasz próg (3600) mamy dodatkowy łamany statyw oraz zamiast dwóch to trzy blachy, a bass dostępny w wersji 22”.

  1. Mapex Venus cena ok. 3400 zł

Zestaw na centrali 22”, ale też w tej samej cenie dla mniejszych użytkowników na centrali 20”.

Linki do zestawów:

Na co zwracamy uwagę? Firma specjalizowała się od zawsze w budżetowych zestawach. Tu mamy w pakiecie dwa łamane statywy, co jest godne uwagi. Poza tym wersja 22” lub 20”, także jest wygodna. Komplet talerzy Zildjian Planet Z – da się na nich grać, ale sama firma niezbyt chętnie o tych blachach chce mówić. Ogólnie dobry stosunek jakości do ceny. 

  1. DrumCraft Series 3 Studio ok. 3300 zł

Marka po zamianie właściciela. Jako jedyna oferuje zestaw z talerzami z brązu B20!

Linki do zestawów:

Na co zwracamy uwagę? Stanowczo komplecik blach Zultan! Są to typowo tureckie talerze. To czyni DrumCraft bardzo ciekawą ofertą. Marka konsekwentnie pięła się w górę świadomości perkusistów, aż z racji konfliktów w dystrybucji musiała zostać sprzedana. Działa dalej, kontynuując swoje tradycje.

  1. Pearl Midtown cena ok. 2800

Trochę inaczej, bo na mniejszej centrali 16”, ale te akurat bębny warto dać do zestawienia.

Linki do zestawów:

Na co zwracamy uwagę? Mała centralka powoduje, że mamy wrażenie bębnów „nie w pełni zawodowych”. Tak się składa, że wśród tzw. bębnów kompaktowych, Midtown ma u nas najlepszy stosunek jakości do ceny i można ten zestaw wykorzystywać w mnogim przeznaczeniu.

Z czym musimy się liczyć?

Pamiętajmy, że w tym przedziale cenowym, mimo że możemy dostać naprawdę przyzwoicie brzmiące instrumenty, to cena determinuje pewne ustępstwa z jakimi musimy się pogodzić. Chodzi tu głównie o wykończenie i hardware. Na szczęście z każdym rokiem poprzeczka się podnosi, jednak trwałość statywów i uchwytów oraz styl wykonania i wykończenia bębnów nie jest perfekcyjny, chociaż i tak o niebo lepszy niż jeszcze 10 lat temu. 

Materiał przygotował zespół magazynu Perkusista.

QUIZ – Nie wiesz tego o Evans!
1 / 12
Evans jest w rodzinie firmy D’Addario wspólnie z marką pałeczek…
Dalej !
Perkusista - online
Platforma medialna
Magazynu Perkusista
Dołącz do nas
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.