Michał Barański - Masovian Mantra

Dodano: 19.09.2022
Pojemność silnika (Ocena perkusisty)

85 /100
Pojemność baku (Ocena płyty)

80 /100

Muzyk nietuzinkowy, będący naszym perkusyjnym dobrem narodowym. Dlaczego?

Napęd: Łukasz Żyta (Warner Music/Polskie Nagrania 2022)

Typ silnika: jazz

Trasa: Zasadniczo w obsadzie perkusyjnej powinniśmy dopisać jeszcze dwóch artystów, którzy odpowiadają za tablę (Bodek Janke) i konnakol (Michał Barański), co akurat jest istotnym elementem całości, o czym mówi sam tytuł płyty. W zasadzie każdy, mający nieco orientacji i wyobraźni, poskłada klocki bardzo szybko. Wydawnictwo Polish Jazz, gdzie mamy odniesienie do polskiego regionu oraz nazwę Mantra. Jazz, twórczość ludowa oraz charakter indyjski – i to dosłownie w tej kolejności, jeżeli chodzi o wykorzystane formy wyrazu. Polscy artyści coraz odważniej korzystają z indyjskiego stylu konnakol, który wymaga przede wszystkim nieco innego myślenia o muzyce, w stosunku do tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni w naszej zachodniej kulturze. Michał Barański nie zalewa tym płyty i stara się robić to w miarę konkretnie (szczególnie w tytułowym utworze), ale jeszcze troszkę brakuje w tym w pełni pływającego groove’u obudowanego wyraźnym instrumentarium. Z resztą polska muzyka ludowa, oparta głównie na rytmach mazurowych także wychodzi poza typowe schematy i przyzwyczajenia. Takie połączenie dwóch odległych od siebie geograficznie światów okazuje się dość bliskie muzycznie, a jeżeli nie bliskie to z pewnością przyjazne i chciałoby się jeszcze więcej wzajemnego przenikania, które prowadzone jest współczesnym jazzem, a ten znów wydaje się być idealnym gruntem dla całości. Szczególnie w pierwszej części płyty czuć dużo świeżości i słuchacz zaskakiwany jest intrygującymi mieszankami. Zwłaszcza kierunek spod znaku Pata Metheny lub Weather Report sprawia wrażenie najbardziej „zażerającego” w pełnym obrazie. Czasami ta odkrywcza atmosfera zanika, a niuanse stają się mniej czytelne na rzecz wyrachowanego, rasowego i poprawnego grania w nurcie, co pewnie znajdzie uznanie u bardziej konserwatywnych (a przy tym często mocno stanowczych w swej racji) fanów jazzu.

To wszystko jest możliwe dzięki temu, że w nagraniu albumu biorą udział wielcy fachowcy z Łukaszem Żytą w roli bębniarza. Muzyk nietuzinkowy, będący naszym perkusyjnym dobrem narodowym. Dlaczego? Niektórzy aż za bardzo przesiąkają swoimi fascynacjami, stając się świetnymi instrumentalistami, ale mało charakternymi muzykami. Dr Żyta jest perkusistą, o którym nie powie się ot tak, że „gra po amerykańsku”. Pewnie. Jakby chciał, to by zagrał! Ale on ma w swoich rękach i nogach współpracę z artystami, którzy kreują polski charakter muzyki, dając jej rodzimą tożsamość i taką tożsamość nadaje polskiej perkusji jazzowej Łukasz Żyta. Brzmi to może dość patetycznie, ale warto przynajmniej raz o tym oficjalnie wspomnieć, a niniejsza płyta jest dobrym tego przykładem. Zbalansowanie topowego jazzowego grania do tej lekko nonszalanckiej trójki mazurowej oraz tchnięcie ducha chociażby oberka opoczyńskiego.   

Wrażenia z jazdy: Polish Jazz (vol.88) kolejny raz pokazuje, że chce być wydawnictwem wychodzącym poza utarte ramy muzyki jazzowej, czy to w wersji współczesnej, czy też – nazwijmy to - tradycyjnej. Nie jest to jednak chwytanie się za materiał muzyczny tylko dlatego, że jest inny. Za tym idzie jakość, pomysł, wykonanie, emocje. „Masovian Mantra” to świetny przykład kreatywności i umiejętności. Szczególnie cieszy niezwykle smaczne i przemyślane wykorzystanie polskich motywów ludowych, które są przecież naszą własnością i dorobkiem kulturowym.  

Odcinki specjalne: Wspaniałe wyczucie w „Itzhak of Opoczno”, nieoczywisty groove w „Leciały Zurazie”, środkowa część „Gaca”, zakończenie „13 Lakes”.  

 

Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto kupić dostęp do serwisu Magazynu Perkusista?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.
Dowiedz się więcej
Promocja! Miesiąc za "piątaka"