Open Minded Drumming: Rudymenty na zestawie perkusyjnym - Single Drag Tap

Open Minded Drumming
Claus Hessler
Dodano: 15.02.2021

Witam w serii lekcji, które pomogą wynieść twoją grę na kolejny poziom. Tym razem skupimy się na tematyce rudymentów i ich wykorzystaniu w grze na zestawie perkusyjnym.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Jeśli lubisz nasze treści, rozważ zakup pełnego dostępu cyfrowego do całej zawartości naszego serwisu.

Być może pamiętasz jeszcze naszą ostatnią lekcję, w której przedstawiłem trzy powiązane ze sobą frazy o podobnej strukturze. Tym razem zajmiemy się wyłącznie rudymentem Single Drag Tap, jego różnymi punktami startowymi i możliwym sposobem aplikacji tego ćwiczenia na zestawie perkusyjnym. Poniższe ćwiczenie przedstawia rudyment Single Drag Tap, grany na padzie lub werblu (lewa kolumna) oraz wersję przypominającą groove (prawa kolumna).

Zdecydowanie w pierwszej kolejności sugeruję zapoznać się z ćwiczeniami z lewej kolumny, trzymając zawsze stały puls, wystukując ćwierćnuty stopą. Rozpocznij od przykładów A, F oraz K. Połącz każdy z nich z jednym taktem naprzemiennych uderzeń bazujących na trioli ósemkowej, ćwicząc z metronomem oraz bez niego. Gdy opanujesz już przykłady na werblu, spróbuj przenieść je na zestaw perkusyjny.

Można zrobić to na dwa sposoby. Po pierwsze, graj naprzemiennie ćwiczenie z lewej i prawej kolumny bez przerwy, aby upewnić się, że słyszysz, czujesz i widzisz podobieństwo tych dwóch fraz względem siebie. Po drugie, graj jeden takt dowolnego rytmu shuffle, a następnie dodaj przykład B, G lub L. Następnie zapoznaj się z przykładami C, H oraz M. Połącz je z jednym taktem naprzemiennych uderzeń, opartych na trioli szesnastkowej. Zacznij powoli i upewnij się, że każde uderzenie jest grane we właściwym momencie – to naprawdę ciężkie wyzwanie... Następnie połącz przykłady E, J oraz N z dowolnym rytmem half time shuffle. Jeśli to możliwe, spróbuj grać ćwierćnuty lewą stopą na hi-hacie lub cowbellu.

PODSUMOWANIE:

Rudyment Single Drag Tap posiada prostą strukturę. Może jednak okazać się on trudniejszy i bardziej wymagający niż mogłoby się wydawać. Wszystko zależy od tego, w którym miejscu w takcie rozpoczniemy jego grę. Eksperymentując w ten sposób poznasz więcej interesujących muzycznych opcji, które potem będziesz mógł zastosować w swojej grze.

Zapraszam na www.openmindeddrumming.com, gdzie znajdziesz kompleksowe kursy np. na temat grupowań. Wykorzystaj nasz serwis jako narzędzie, które pomoże ci rozwinąć technikę, koordynację oraz muzykalność w grze. Będziesz mógł liczyć tam na nasze bezpośrednie wsparcie. Nie zapomnij też o sierpniowej edycji Open Minded Drumming Academy 2021. To wyjątkowa okazja na skonfrontowanie swojej dotychczasowej wiedzy i umiejętności oraz zdobycie nowych doświadczeń!

 

Zdjęcie: Justyna Janik

QUIZ - Perkusyjny omnibus
1 / 18
Na okładce Perkusisty wystąpiła kiedyś razem trójka wspaniałych polskich perkusistów, byli nimi…
Dalej !
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto kupić dostęp do serwisu Magazynu Perkusista?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.
Dowiedz się więcej
Promocja! Miesiąc za "piątaka"