Drumset Academy - Punk Rock

Drumset Academy
Dodano: 11.09.2017

Punk rock powstał w połowie lat siedemdziesiątych XX w. i charakteryzuje się prostotą grania, agresywnością oraz bardzo często szybkim tempem.

Każdy perkusista, który zainteresowany jest takimi stylami, jak hardcore, speed metal, thrash metal, power metal itp. powinien dobrze wyćwiczyć podstawowe punkowe podziały czyli powrócić do źródeł.

Granie punka na zestawie daje ogromną frajdę, ale pamiętajmy, że mimo swojej prostoty, rytmy te nie należą do najłatwiejszych. Do ich zagrania potrzebna jest precyzja, szybkość, moc i spryt. Trzeba poświęcić dużo czasu na dokładne, precyzyjne ich wyćwiczenie oraz osiągnięcie tempa, które stosowane jest przez punkowych bębniarzy. Szybkie tempo nie może zniszczyć nam dokładności grania.

Każdy z prezentowanych przykładów zaczynamy od rozegrania go w umiarkowanym tempie (polecam tempo 120 lub jak kto woli 60). W tym tempie rytmy te brzmią jak klasyczne rock’n’rollowe groovy. Wraz ze wzrostem tempa będą się one stawać coraz bardziej drapieżne. Rozpędzajmy je stopniowo, zwiększając tempo o 10 oczek. Wyznaczmy sobie cele, do których będziemy dążyć. Pierwszym "stopniem wtajemniczenia" będzie osiągnięcie tempa 180 (lub 90). Po osiągnięciu tego tempa, zwiększając dalej o 10 oczek, dojdziemy do drugiego punktu, jakim będzie tempo 220 (lub 110), następnie 260 (lub 130), aż osiągniemy tempo 300 (lub 150) bpm.

PRZYKŁADY

W tempie 300 - 320 bpm podziały te brzmią najbardziej rasowo, ale muszą być grane bardzo równo i cały czas z odczuciem grania "do przodu". Nie mogą być one spowalniane i grane cieżko, "do tyłu". Tempo można oczywiście jeszcze zwiększać. Gotowi na wyzwanie?


Piotr Czyja

Piotr Czyja - instruktor szkoły perkusyjnej Drumset Academy. Nauczyciel z ponad 15-letnim doświadczeniem. Prowadził wiele warsztatów w Polsce, jak i za granicą m.in. "Warsztaty Werblowe" czy "Pociąg perkusyjny". Zafascynowany różnorodnością gatunków muzycznych i technik perkusyjnych, w tym legendarnych technik Gladstone’a oraz Moellera.

Lekcja ukazała się w numerze maj 2017
Quiz – Prawda czy fałsz?
1 / 12
Black Sabbath zagrało w Polsce przynajmniej jeden koncert z Billem Wardem za bębnami.
Dalej !