Drumset Academy - Rozróżniaj metrum

Drumset Academy
Dodano: 08.01.2018

Metrum jest bardzo istotnym zagadnieniem w muzyce. Definiuje nam długość taktu oraz podstawowy rozkład akcentów.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Jeśli lubisz nasze treści, rozważ zakup pełnego dostępu cyfrowego do całej zawartości naszego serwisu.

W zapisie nutowym określone jest ono na samym początku utworu, zaraz po kluczu. Składa się z dwóch liczb, górnej i dolnej. Górna liczba mówi nam, ile znajduje się nut w takcie albo po prostu do ilu liczymy. Dolna liczba określa, jakimi nutami liczymy.

Każdy utwór, każda piosenka, wszystko, co grasz, posiada metrum. Puść sobie ulubioną płytę i sprawdź, w jakim metrum są poszczególne utwory. Jak to zrobić? Po prostu sprawdź, do ilu liczysz.

Przedstawię wam najpopularniejsze rodzaje metrum w bardzo prostych przykładach. Zaczynamy od ćwierćnutowych podziałów.

METRUM 4/4


4/4 (cztery czwarte) to najpopularniejsze metrum, najczęściej wykorzystywane w muzyce pop, rock, funk itp. Górna liczba 4 oznacza, że liczymy do czterech, dolna liczba 4 oznacza, że liczymy ćwierćnutami. Mamy więc w takcie cztery ćwierćnuty. Werbel najczęściej akcentowany jest na 2 i 4.METRUM 3/4


Metrum 3/4 (trzy czwarte) jest charakterystyczne dla walca. Górna "trójka" mówi nam, że mamy trzy ćwierćnuty w takcie. Grając cały czas musimy się pilnować i liczyć do trzech. Werbel najczęściej akcentowany jest na 3. Posłuchajcie np. "Time to Play" Tower of Power. Oto przykład najprostszego rockowego rytmu w tym metrum.METRUM 5/4


Liczymy do pięciu. Najpopularniejsze utwory w metrum 5/4 (pięć czwartych) to "Mission: Impossible", "Take Five" oraz "My Wave" (Soundgarden). W utworze Deep Purple "Perfect Strangers" w głównym riffie mamy metrum 4/4 i 5/4, występujące na zmianę. Możemy ćwiczyć te rytmy w oparciu o przykłady w metrum 4/4, dodając jedną ćwierćnutę ekstra. Werbel można akcentować na 2, 4 oraz 5.METRUM 7/4


Metrum 7/4 (siedem czwartych) oznacza, że liczymy do siedmiu. Znajdziecie je m.in. w utworach: "Money" Pink Floyd, "Ticks and Leeches" Tool, "Sound of Muzak" Porcupine Tree. Oto prosty przykład rockowego rytmu w tym metrum:METRUM 6/8


W ósemkowych podziałach liczymy za pomocą ósemek, a więc takty te będą nam szybciej grać niż podziały ćwierćnutowe. Najpopularniejszym metrum ósemkowym jest 6/8 (sześć ósmych). W takcie mieści nam się sześć ósemek i liczymy je "raz-dwa-trzy-dwa-dwa-trzy". Werbel najczęściej akcentujemy na czwartej ósemce.METRUM 7/8


W uproszczeniu 7/8 (siedem ósmych) "przelatuje" szybciej niż 7/4. W obu przypadkach liczymy do siedmiu, ale w metrum 7/8 liczymy ósemkami, a w metrum 7/4 ćwierćnutami. Porównajcie te dwa podziały. Posłuchajcie utworów "Seven" Dave Matthews Band, "Love is Stronger than Justice" Sting czy "Just for the Record" Marillion. Zacznijcie grać od najprostszej formy:METRUM 5/8 (3+2)


W metrum 5/8 (pięć ósmych) możemy liczyć "raz-dwa-trzy-raz-dwa" i wtedy werbel akcentujemy na raz w drugiej grupie (czyli na czwartej ósemce w takcie). Tak brzmi to w utworze "Seven Days" (Sting).METRUM 5/8 (2+3)


Możemy też liczyć "raz-dwa-raz-dwa-trzy" i akcent werbla znowu przypada na raz w drugiej grupie, ale tym razem jest to trzecia ósemka w takcie.Z każdym metrum trzeba się "oswoić". Najlepszym sposobem jest granie z odpowiednio ustawionym metronomem lub z utworami. Należy to robić długo i systematycznie, aby z czasem czuć się swobodnie, grając w danym metrum. Polecam też głośne liczenie podczas grania.


Piotr Czyja

Piotr Czyja - instruktor szkoły perkusyjnej Drumset Academy. Nauczyciel z ponad 15-letnim doświadczeniem. Prowadził wiele warsztatów w Polsce, jak i za granicą m.in. "Warsztaty Werblowe" czy "Pociąg perkusyjny". Zafascynowany różnorodnością gatunków muzycznych i technik perkusyjnych, w tym legendarnych technik Gladstone’a oraz Moellera.


Quiz – Pieśń o Rolandzie
1 / 12
Na rozgrzewkę – Roland to firma, która została założona w latach 70 w:
Dalej !
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto kupić dostęp do serwisu Magazynu Perkusista?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.
Dowiedz się więcej
Promocja! Miesiąc za "piątaka"