Drumset Academy - Shuffle

Drumset Academy
Piotr Czyja
Dodano: 07.08.2018

Można powiedzieć, że w 1948 r. narodził się groove. Duże orkiestry jazzowe (big bandy) zamieniły się w mniejsze składy, w których pojawiła się gitara elektryczna oraz gitara basowa w miejsce kontrabasu.

Dzięki temu perkusiści mogli wreszcie grać głośniej. Wtedy do gry na zestawie włączono backbeat, czyli akcent werbla na 2 i 4, który był odpowiednikiem klaskania w kościołach gospel. Pierwsze groovy oparte były na pulsacji shuffle, która wynikała bezpośrednio z jazzowego rytmu talerza. Obecnie rytmy shuffle są bardzo mocno wykorzystywane w takich stylach, jak jazz, blues, motown, soul, funk, rock’n roll, hip-hop. Nieznajomość rytmów shuffle można uznać za ignorancję, gdyż są to korzenie naszego grania.

W tym artykule poznamy rytmy shuffle, oparte na ćwierćnutowym talerzu ride. W kolejnym artykule rytmy będą bazować na talerzu jazzowym, a w następnym na pełnym rytmie shuffle. Zaczynamy od podstawowej koordynacji, czyli grając ćwierćnuty na talerzu, dodajemy hi-hat nogą na 2 i 4. Następnie gramy stopę na „raz”, werbel na „dwa”, stopę na „trzy” i werbel na „cztery”.

Pora nadać temu pulsację shuffle. Zrobimy to za pomocą stopy, dodanej w drugiej grupie, przed „trzy”. Ważne jest, aby ta dodana nuta była bliżej kolejnej,wtedy pojawia się odpowiedni drive. Trzeba pograć to przez jakiś czas, aby uzyskać odpowiedni puls. W wolniejszych rytmach podział ten powinien bardziejprzypominać szesnastkowy feeling, natomiast w szybszych będzie brzmiał triolowo.

Ten artykuł możesz przeczytać ZA DARMO. Zarejestruj się i zaloguj. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.
Perkusista - online
QUIZ – Nie wiesz tego o Evans!
1 / 12
Evans jest w rodzinie firmy D’Addario wspólnie z marką pałeczek…
Dalej !
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.