Raport: Jakie bloki kupić?

Dodano: 03.01.2020
Autor: Wojtek Andrzejewski

Perkaszynowe bloki stają się coraz bardziej wyraźnym elementem krajobrazu zestawu współczesnego perkusjonisty. Brzmią nisko lub wysoko, najczęściej Clave. Kosztują od kilkudziesięciu do ponad tysiąca złotych. „Perkusjonista” sprawdził, jak wygląda rynek tych instrumentów.

Zaczynamy z wysokiej półki, czyli „drogo”. LP Granite Blocks (LP1210) to współczesna, syntetyczna wersja starożytnych chińskich bloków świątynnych, dostosowana do pentatonicznej skali melodycznych rytmów akcentujących. Dzięki dołączonemu sprzętowi montażowemu bloki można ustawić pięć w poprzek lub w konfiguracji nad / pod. Cały zestaw bloków montuje się na prawie każdym statywie o średnicy ¾ cala. Za pięć dźwięków trzeba zapłacić około 1 tys. zł. Wersja „bogacz” zakłada dedykowany statyw, który dodatkowo obciąży portfel kwotą 250 zł.

LP Granite Blocks

Czy można taniej? Oczywiście, można próbować skompletować sobie własny zestaw pięciodźwiękowych bloków, za które zapłacimy mniej, bo średnio instrumenty te kosztują około 100 złotych. Tyle tylko, że bardzo trudno będzie dobrać je pod względem spójności brzmienia. Z pewnością będzie bardziej kolorowo, bo jeśli różne dźwięki bloków kupimy od różnych producentów, nie sposób będzie uniknąć ciekawego efektu choinki. Ciężko będzie je co prawda przymocować do jednego statywu, lecz dla chcącego nic trudnego. Można zainwestować w dodatkowe ramiona, które... też kosztują. Suma wyjdzie podobna do gotowego, spójnego brzmieniowo zestawu bloków (LP1210). Jak nie drożej...

Najczęściej w brzmieniach bloków szukamy trzech dźwięków Clave. Niskiego, średniego i wysokiego. Takie też są standardowe oferty producentów. Świetnym stosunkiem jakości do ceny będzie oferta bloków Pearla. Pearl PBL-30 Clave Block Low to solidny kawał plastiku, przebijający się przez większość perkusjonaliów niskim Clave. Kilka lat temu za tego typu syntetyki trzeba było zapłacić ok. 250 zł. Dziś cena wynosi około 120 zł, a dzięki ciekawemu rozwiązaniu w postaci uchwytu przesuwanego w poziomie, Pearl PBL-20 Clave Block Medium i Pearl PBL-10 Clave Block High można wraz z nisko brzmiącym blokiem zamontować na jednym statywie lub ramieniu. Oczywiście, nie mamy pięciu dźwięków, tylko trzy, lecz powinniśmy zmieścić się w budżecie ok. 400 zł.

Od lewej: Pearl PBL-10, Pearl PBL-20, Pearl PBL-30

W ofercie Pearla są także Pearl Ash Tone Block. Wykonane nie z plastiku, lecz bardzo twardego jesionowego drewna, dają ciepłe i długie brzmienie. Ich ceny wahają się w granicach 100 – 150 zł w zależności od brzmienia – niskie, średnie i wysokie. Instrumenty te, niestety, nie mają regulowanego mocowania do statywu.

Mniej wymagające w montażu są bloki Meinla np. Meinl MPE2R. Oprócz tego, że zbudowane są z wytrzymałego materiału, wytrzymującego potężne uderzenia perkusjonisty, to dodatkowo instrumenty te można zamontować w różnych płaszczyznach. Instrument w kolorze czerwonym wydaje niski donośny dźwięk, a czarny blok Meinl MPE1BK – wysoki. Jedyną wadą tych dwóch instrumentów może być ich niewielka powierzchnia uderzania, dodatkowo niejednolita. Bloki Meinla kosztują około 150 zł.

Od lewej: Meinl MPE2R, Meinl MPE1BK

Ciekawym brzmieniowo, wizualnie i cenowo, syntetycznym blokiem, jaki znalazłem w polskich sklepach jest model GEWA 830230 Temple Block High. Kosztuje około 100 zł, a często bywa w promocjach, nawet 50 proc. „Polując” na niego można nabyć ciekawy instrument za połowę ceny. Instrument montuje się na standardowym statywie w rozmiarze 3/8” cala.

GEWA 830230 Temple Block High

Zupełnie inne podejście do kawałka wysoko, średnio lub nisko brzmiącego plastiku ma LP. Oprócz konwencjonalnych bloków tj. maleńki i donośny LP Piccolo Jam Block czy ciut grubszy LP Jam Block Low, producent oferuje półowalne bloki – Blast Block Hi Pitch, które w graniu przypominają cowbell. Ich wnętrze jest puste, co w naturalny sposób wzmacnia brzmienie, zwłaszcza instrumentu, który emituje wysoki dźwięk (LP1305).

Od lewej: LP Piccolo Jam Block, LP Jam Block High, LP Jam Block Medium

Od lewej: LP Blast Block Hi Pitch, LP Blast Block Low Pitch

Intrygującym brzmieniowo i funkcjonalnie jest LP Guiro Jam Block. Instrument wydaje głęboki dźwięk i ma dodatkowo wyprofilowaną nakładkę Guiro. Wykonany jest z niezniszczalnego materiału Jenigor z dożywotnią gwarancją. Wymienione bloki kosztują około 150 zł, zaś dwufunkcyjny model z Guiro – ok. 200 zł.

LP Guiro Jam Block

O ile nie potrzebujecie w swojej pracy spójnego brzmienia, jakie w pentatonicznej skali gwarantuje LP Granite Blocks, zachęcam do eksperymentowania z różnymi blokami różnych producentów. Choć wszystkie one brzmią Clave, to jednak robią to całkowicie inaczej mimo zaszufladkowania „low, medium, high”.

Zebrał: Wojtek Andrzejewski
Fot. archiwum producentów

Quiz – Prawda czy fałsz?
1 / 12
Black Sabbath zagrało w Polsce przynajmniej jeden koncert z Billem Wardem za bębnami.
Dalej !