Jak stroić cajon?

Dodano: 27.03.2020
Autor: Wojtek Andrzejewski

Cajon to tylko pozornie prosty instrument. Skrzynka perkusyjna potrafi zaskakiwać swoimi możliwościami brzmieniowymi, jeśli tylko wiemy, które śruby i w jaki sposób ruszyć.

Bardzo często zdarzają się tzw. „krętacze”, którzy w ramach poprawiania dobrego, doskonale nastrojony cajon potrafią przemienić w coś, co brzmi podobnie do przydomowej skrzynki na ziemniaki. Narzekają na nich przeważnie producenci cajonów, którzy zderzają się z reklamacjami: „Proszę pana, instrument przestał brzmieć”. Jak stroić te instrumenty, by ich nie popsuć i by mówiły?

Nie każdy cajon posiada możliwość strojenia z zewnątrz

CAŁA NAPRZÓD!

Nie sądziłem, że tak można popsuć brzmienie nowego, ciekawie brzmiącego cajona strunowego, jaki niedawno sobie kupiłem. „Nówkę sztukę nieśmiganą” wypożyczyłem uczniowi na mały koncert i... Po kilku dniach cajon wrócił do mnie, lecz rzężąco-charczący, a nie brzmiący czysto i klarownie snarem, basem oraz slapem. „Krętacz” musiał pokręcić. Najczęstszym błędem w strojeniu cajona jest odkręcanie wszystkich śrub tapy od razu. Na żywioł – bez sprawdzania, co się dzieje z brzmieniem, po poluzowaniu dwóch skrajnie narożnikowych śrub w górnej części skrzynki.

Ten artykuł możesz przeczytać ZA DARMO. Zarejestruj się i zaloguj. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.
Perkusista - online
QUIZ – Nie wiesz tego o Evans!
1 / 12
Evans jest w rodzinie firmy D’Addario wspólnie z marką pałeczek…
Dalej !
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.