Sabian – tak powstała perkusyjna legenda

Dodano: 27.12.2022
Autor: Magazyn Perkusista

Ray Luzier, Virgil Donati, Billy Cobham, Tomas Haake, Christoph Schneider, Todd Sucherman, pamiętni Neil Peart i Vinnie Paul oraz wszyscy wymienieni poniżej w artykule. Historia Sabian!

Rok 2022 to 40 urodziny marki Sabian, chociaż… no właśnie. Dokładne określenie wieku firmy zależy od tego, który moment w historii firmy uznamy za początkowy, co nie jest tak oczywiste, mimo że jest to stosunkowo młody producent i nie trzeba szukać ze świecą starych rękopisów po klasztornych archiwach.

Sabian zaliczany jest do Wielkiej Czwórki producentów talerzy. Grupę tworzą Zildjian, Paiste, Meinl i właśnie Sabian. Jest to też kolejność od najstarszej do najmłodszej.

Fakt, że Sabian jest firmą kanadyjską może być troszkę zaskakujący, zważywszy na to, jakie kraje wiodą prym w świecie producentów sprzętu muzycznego. Nie jest to jednak przypadek, ale tutaj musimy zajrzeć w życiorys najstarszej firmy perkusyjnej na świecie jaką jest Zildjian. Przeglądając oficjalne materiały źródłowe, firma stara się jak najmniej używać nazwy swojego wielkiego konkurenta. Nic w tym dziwnego, ale jeżeli chcemy dokładnie oddać fenomen marki Sabian, całą historię należy zacząć od końca lat 60 i fabryki Azco. Wtedy też będziemy mogli znaleźć faktyczny rok powołania firmy do życia.

Ten artykuł możesz przeczytać ZA DARMO. Zarejestruj się i zaloguj. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.
Perkusista - online
QUIZ – Nie wiesz tego o Evans!
1 / 12
Evans jest w rodzinie firmy D’Addario wspólnie z marką pałeczek…
Dalej !
Perkusista - online
Platforma medialna
Magazynu Perkusista
Dołącz do nas
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.