Piotr Pniak w perkusyjnym niebie?
Jeden z odważniejszych polskich eksperymentatorów perkusyjnych nawiązał współpracę z jednym z czołowych producentów instrumentów.
Piotr Pniak utożsamiany jest często z atomową precyzją gry i silnym uderzeniem. Nagrał m.in. jedną z najlepszych polskich płyt metalowych Proletaryat "IV" i przez lata był niewzruszonym fundamentem kompozycji Sidneya Polaka. Muzyk ma jednak znacznie bogatszą twórczość, wychodzącą poza wszelkie ramy stylistyczne, opartą o cały arsenał instrumentów perkusyjnych.
Artysta znany jest bowiem w środowisku muzycznym również z absolutnej fascynacji brzmieniami. Godzinami potrafi zachwycać się na pozór dziwnymi instrumentami perkusyjnymi, z których stara się wydobyć całą gamę barw.
Ta fascynacja przerodziła się we współpracę z firmą Meinl Percussion, która ma prawdopodobnie jeden z największych katalogów perkusjonaliów na świecie. Znajdują się w nim nie tylko typowe instrumenty pokroju conga, timbales czy cajon, ale także kolosalny arsenał niekonwencjonalnych perkaszynów zarówno pod kątem formy korzystania jak i brzmienia.
Muzyk tak komentuje swoją współpracę: "...Bogactwo i jakość brzmień instrumentów marki Meinl stanowią bardzo ważny element w mojej pracy twórczej. W każdej stylistyce muzycznej sprawdzają się wyśmienicie, a sami producenci wyjątkowo odważnie wychodzą naprzeciw potrzebom nawet najbardziej wymagających artystów..."
Piotr Pniak: Kompozytor, producent, muzyk sesyjny, doktor sztuki muzycznej. Wiecznie niespokojny duch i głodny muzycznych poszukiwań artysta. Autor 4 szkół video dla perkusistów. Założyciel i członek całkiem świeżego projektu muzycznego o nazwie "Protest Żonkili". Kreatywny wykładowca klasy perkusji w "Akademii Rocka" w Warszawie.
Zdjęcia: Anita Zawadzka