Kodeks rudymentarny cz.4

Kodeks rudymentarny
Claus Hessler
Dodano: 17.06.2019

Witam ponownie w naszym kodeksie rudymentarnym! Przejdźmy do dalszych działań w kierunku zrozumienia naszej perkusyjnej historii. Dzisiaj wkroczymy w świat rudymentów „Flam”.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.

Przypominam, że nuty nad linią grane są prawą ręką, a te pod linią lewą. Duże nuty są akcentowane, a małe powinny być grane ciszej np. jako duszki.

(wykaz wszystkich rudymentów ukazał się jako plakat w numerze grudniowym Perkusisty oraz na ostatniej stronie numeru lutowego – do nabycia na stronie www.ulubionykiosk.pl). Mniejsza wersja do wglądu poniżej.

Inverted Flam Tap według starodawnych angielskich źródeł nosi również inne określenie, którym jest Flam and Stroke. W tradycji francuskiej znany jest jako Coup Anglais. Szwajcarzy natomiast nazywają ten rudyment Doublé. W szwajcarskim (Basel drumming) świecie rudymentarnym fraza ta jest integralną częścią niemalże każdego utworu. Pomimo, że rytm ten wygląda prosto, większość osób interpretuje go jako regularny Flam Tap, czasem nawet nie zauważając tego. W grze „Basel” tendencją jest jednak interpretacja, która niemalże w całości opiera się na kwintolowej siatce rytmicznej:

(Nr. 18 na plakacie)

ĆWICZENIE 1

Dodając tylko jedno kolejne uderzenie, otrzymamy Flam Accent. Jest to przyjazna kombinacja do ćwiczenia. Dzięki temu poruszanie się pomiędzy tymi dwoma przykładami jest dosyć łatwe.

(Nr. 19 na plakacie)

ĆWICZENIE 2

Dwa kolejne ważne rudymenty oparte na flamach to Pataflafla oraz Single Flammed Mill. Oba są bardzo powszechne zarówno w szwajcarskiej, jak i francuskiej tradycji rudymentarnej, w przeciwieństwie do listy rudymentów PAS. Nazwa frazy jest onomatopeją, czyli powstała poprzez naśladowanie dźwiękowe. „Pa” symbolizuje jedynki, a „Fla” jest francuską nazwą dla „Flam”. Oryginalny oraz autentyczny rudyment wygląda następująco:

(Nr. 21 na plakacie)

ĆWICZENIE 3

Single Flammed Mill jest świetną alternatywą dla Flam Paradiddle, która tak naprawdę nie istnieje w szwajcarskiej tradycji rudymentarnej. Flam gra się znacznie bardziej komfortowo, jeśli umieszczamy go przed dwójką w Paradiddle, jak poniżej.

(Nr. 22 na plakacie)

ĆWICZENIE 4

Życzę udanej dalszej podróży w ciekawy świat rudymentów. Niebawem kolejne odsłony!

Claus Hessler

Jeśli potrzebujesz jakiegokolwiek wsparcia, to skontaktuj się z nami przez Facebook lub naszą stronę internetową: www.openmindeddrumming.com

Opracowanie polskie: Szymon Fortuna
Korekta: Justyna Janik

QUIZ – Nie wiesz tego o Evans!
1 / 12
Evans jest w rodzinie firmy D’Addario wspólnie z marką pałeczek…
Dalej !
Perkusista - online
Platforma medialna
Magazynu Perkusista
Dołącz do nas
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.