Kodeks rudymentarny cz.10
Witam ponownie w naszym kodeksie rudymentarnym! Mamy nadzieję, że spodobały się wam nasze poprzednie odsłony. Przejdźmy do dalszych działań w kierunku zrozumienia naszej perkusyjnej historii.
Tym razem skupimy się na najczęściej używanym rudymencie z grupy roll, czyli 6-stroke roll! Kolejnością uderzeń rudyment ten podobny jest do rudymentu Paradiddle-diddle, lecz różni się on oczywiście odmienną strukturą rytmiczną.
Przypominam, że nuty nad linią grane są prawą ręką, a te pod linią lewą. Duże nuty są akcentowane, a małe powinny być grane ciszej np. jako duszki.
(wykaz wszystkich rudymentów ukazał się jako plakat w numerze grudniowym Perkusisty oraz na ostatniej stronie numeru lutowego – do nabycia na stronie www.ulubionykiosk.pl). Mniejsza wersja do wglądu poniżej.
The 6-STROKE ROLL (na plakacie rudymentarnym pod numerem 36)
Grając wiele rudymentów, ważne jest, abyśmy byli w stanie rozpoczynać i kończyć je w dowolnym momencie (tworząc wersje reversed oraz inverted). To samo tyczy się omawianego dzisiaj 6-stroke roll. Poniżej przedstawiam ćwiczenie, które ukazuje różne pozycje ułożenia rudymentu 6-stroke roll w takcie, o których z pewnością wcześniej nie pomyśleliście! Po drodze czeka was parę niespodzianek, które sprawią, że spojrzycie na 6-stroke roll z innej perspektywy.
Jeśli chcesz zobaczyć i usłyszeć to ćwiczenie, napisz wiadomość z zapytaniem na mój profil Instagram, a ja w odpowiedzi umieszczę post lub story! Jeśli chcesz posiadać swój własny plakat Kodeksu Rudymentarnego napisz do nas na profilu Facebook lub na stronie www.openmindeddrumming.com
Claus Hessler
Opracowanie polskie: Bartosz Dudek
Korekta: Justyna Janik, Szymon Fortuna