Kodeks rudymentarny cz.7

Kodeks rudymentarny
Claus Hessler
Dodano: 16.12.2019

Witam ponownie w naszym kodeksie rudymentarnym! Przejdźmy do dalszych działań w kierunku zrozumienia naszej perkusyjnej historii. Dzisiaj wkroczymy w świat rudymentów „Flam”.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.

Przypominam, że nuty nad linią grane są prawą ręką, a te pod linią lewą. Duże nuty są akcentowane, a małe powinny być grane ciszej np. jako duszki.

(wykaz wszystkich rudymentów ukazał się jako plakat w numerze grudniowym Perkusisty oraz na ostatniej stronie numeru lutowego – do nabycia na stronie www.ulubionykiosk.pl). Mniejsza wersja do wglądu poniżej.

Flammed Charge Stroke (nr. 15 poniższej grafice) to rudyment wywodzący się ze szwajcarskiej tradycji rudymentarnej, którego zrozumienie wymaga definitywnie więcej czasu i wysiłku. W amerykańskiej tradycji rudymentarnej fraza ta jest nieznana, a na dodatek granie jej z technicznego punktu widzenia przysparza wiele trudności. Z tego powodu w dzisiejszym kodeksie rudymentarnym skupimy się wyłącznie na tej frazie.

FLAMMED CHARGE STROKE – FLAMMED SWISS COUP DE CHARGE (rudyment nr. 15)

Gdy przyjrzymy się budowie tej frazy, zauważymy akcentowany rudyment Flam – gdzie oba uderzenia (przednutka i nutka główna) grane są głośno. Niewygodnym
dodatkiem jest kolejna przednutka (grana cicho), poprzedzająca przednutkę akcentowaną.

Poniżej przedstawiam ćwiczenie, które pomoże w zrozumieniu frazy Flammed Charge Stroke z dodaniem paru innych ciekawych opcji rudymentu Flam, nawiązując do:
• francuskiego Charge Stroke (przednutka grana głośno, główna nutka cicho),
• szwajcarskiego Charge Stroke (przednutka i nutka główna grane głośno),
• cichego Flam (przednutka i nutka główna grane cicho),
• akcentowanego Flam (przednutka grana cicho, główna nutka głośno).

W celu pełnego pokazania i zrozumienia struktur poniższych przykładów musiałem zastosować parę sztuczek w zapisie nutowym, dlatego też w przykładach B, C oraz F, mała kreska nad nutką oznacza Flam (nutka z kreską poprzedzona jest dodatkową przednutką). Kiedy zastanowisz się nad zapisem nutowym, zrozumiesz, jak bardzo złożone i rozbudowane jest to wyzwanie.

Życzę udanej dalszej podróży w ciekawy świat rudymentów. Do zobaczenia w kolejnych odsłonach.

Claus Hessler

Jeśli potrzebujesz jakiegokolwiek wsparcia, to skontaktuj się z nami przez Facebook lub naszą stronę internetową: www.openmindeddrumming.com

Zdjęcie: Justyna Janik

QUIZ – Nie wiesz tego o Evans!
1 / 12
Evans jest w rodzinie firmy D’Addario wspólnie z marką pałeczek…
Dalej !
Perkusista - online
Platforma medialna
Magazynu Perkusista
Dołącz do nas
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.