Kodeks rudymentarny cz.9

Kodeks rudymentarny
Claus Hessler
Dodano: 02.03.2020

Przejdźmy do dalszych działań w kierunku zrozumienia naszej perkusyjnej historii. Tym razem popracujemy nad ponadczasowym klasykiem – The Inward Paradiddle, zwany również jako „mill” w nazewnictwie szwajcarskim i niemieckim.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.

Przypominam, że nuty nad linią grane są prawą ręką, a te pod linią lewą. Duże nuty są akcentowane, a małe powinny być grane ciszej np. jako duszki.

(wykaz wszystkich rudymentów ukazał się jako plakat w numerze grudniowym Perkusisty oraz na ostatniej stronie numeru lutowego – do nabycia na stronie www.ulubionykiosk.pl). Mniejsza wersja do wglądu poniżej.

The Reverse Paradiddle (nr. 9 w kolejności rudymentów)

Wyraz „reverse” odnosi się do odwróconej kolejności dwójki (double stroke) i dwóch jedynek (single stroke) wewnątrz struktury czterech nut rudymentu paradiddle.

Najczęściej pojawiającym się wyzwaniem, dotyczącym tego rudymentu, jest tendencja do zaciskania dłoni i przyciskania pałki do membrany z użyciem siły po wykonaniu akcentu, co uniemożliwia wykorzystanie jej naturalnego odbicia. Jest to niezwykle ważne, gdy chcemy uzyskać ciche uderzenie zaraz po akcencie, aby pozwolić pałce pracować za nas. Tak, jak w poprzedniej odsłonie kodeksu rudymentarnego, pragnę przedstawić kolejne ćwiczenie z mojego DVD „Drumming Kairos”, które pozwoli wam osadzić omawianą frazę w wartościach szesnastkowych. Każda nutka tekstu czytanego została zastąpiona przez reverse paradiddle. Dzięki temu jesteście w stanie nauczyć się kilku istotnych aspektów tj. rozpoczynanie i kończenie frazy w dowolnej części taktu (w zależności od wybranego tekstu czytanego), granie frazy przez dowolną długość taktu oraz łączenie różnych rytmicznych warstw podczas grania reverse paradiddle. Wszystko to zmusi was do wykorzystania tego rudymentu w bardziej muzykalny sposób. Sprawdźcie sami!

Wybierz dowolny tekst czytany, pracuj z reverse paradiddle i odkryj jego muzyczny potencjał. Jeśli chcesz zobaczyć i usłyszeć to ćwiczenie, napisz wiadomość z zapytaniem na mój profil Instagram, a ja w odpowiedzi umieszczę post lub story!

Claus Hessler

Jeśli chcesz posiadać swój własny plakat Kodeksu Rudymentarnego napisz do nas na profilu Facebook lub na stronie www.openmindeddrumming.com 

Opracowanie polskie: Bartosz Dudek
Korekta: Justyna Janik, Szymon Fortuna

Zdjęcie: Justyna Janik

QUIZ – Nie wiesz tego o Evans!
1 / 12
Evans jest w rodzinie firmy D’Addario wspólnie z marką pałeczek…
Dalej !
Perkusista - online
Platforma medialna
Magazynu Perkusista
Dołącz do nas
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.