Kodeks rudymentarny cz.12
Tym razem popracujemy nad ponadczasowym klasykiem The Double Paradiddle lub „Coup Volant” w nazewnictwie francuskim.
Dosłowne tłumaczenie tego terminu nawiązuje do „latającej” właściwości tej frazy. Niejednokrotnie, w szczególności w nazewnictwie francuskim, terminy określające rudymenty miały wymiar prawdziwie poetycki.
Przypominam, że nuty nad linią grane są prawą ręką, a te pod linią lewą. Duże nuty są akcentowane, a małe powinny być grane ciszej np. jako duszki.
The DOUBLE PARADIDDLE (na plakacie rudymentarnym znajduje się pod numerem 12
Poniżej przedstawiam ćwiczenie, które jest częścią książki OPEN-HANDED PLAYING VOL. 2, aby pokazać bardziej nowoczesny sposób wykorzystania omawianej frazy na zestawie perkusyjnym.
Interesującą rzeczą odnośnie tego ćwiczenia, jest dowolne i naprzemienne dopasowywanie się oraz mieszanie prawej i lewej kolumny względem siebie. Graj blok A i B jako groove, dodając uderzenie bębna basowego w miejscach, które zechcesz. Możesz na przykład połączyć blok A oraz H lub jakikolwiek inny blok. W taki sposób uzyskasz wiele przydatnych pomysłów, które możesz zastosować w kontekście halftime shuffle.
Jeśli chcesz zobaczyć i usłyszeć to ćwiczenie, napisz wiadomość z zapytaniem na mój profil Instagram, a ja w odpowiedzi umieszczę post lub story! Jeśli chcesz posiadać swój własny plakat Kodeksu Rudymentarnego napisz do nas na profilu Facebook lub na stronie www.openmindeddrumming.com
Claus Hessler