Kodeks rudymentarny cz.6

Kodeks rudymentarny
Claus Hessler
Dodano: 02.09.2019

Witam ponownie w naszym kodeksie rudymentarnym! Przejdźmy do dalszych działań w kierunku zrozumienia naszej perkusyjnej historii. Dzisiaj wkroczymy w świat rudymentów „Flam”.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.

Przypominam, że nuty nad linią grane są prawą ręką, a te pod linią lewą. Duże nuty są akcentowane, a małe powinny być grane ciszej np. jako duszki.

(wykaz wszystkich rudymentów ukazał się jako plakat w numerze grudniowym Perkusisty oraz na ostatniej stronie numeru lutowego – do nabycia na stronie www.ulubionykiosk.pl). Mniejsza wersja do wglądu poniżej.

Double Drag Tap znany z francuskiej tradycji rudymentarnej jako „Diane”, występuje również jako część tradycyjnej zagrywki „wake-up call” w szwajcarskim stylu gry. Prezentowanie tej frazy w oparciu o kwintole może wydawać się trochę dziwne, ale ma to sens i w zasadzie dzięki temu ten rudyment brzmi dużo płynniej.

Amerykańska lista rudymentów nie uwzględnia inwersji lub inaczej odwróconych wersji tej frazy w przeciwieństwie do kodeksu, który odnosi się do faktu, że odwrócone wersje Double Drag są często używane we Francji oraz Szwajcarii. Łączenie tych trzech przykładów w jedno ćwiczenie jest bardzo sensowne. Kombinacje ruchów pozostają te same, jedynie punkt rozpoczęcia gry ulega zmianie.

Akcenty wewnątrz tych trzech fraz mogą się zmieniać według uznania grającego lub w kontekście tego, co zawierać będzie zapis utworu rudymentarnego. Przedstawione przykłady pozwolą na solidne wstępne poznanie tematu.

Podobnie, jak w przypadku Double Drag, tutaj również dynamika może być różna. Często fraza ta jest grana przy pomocy technik crescendo lub decrescendo.

Życzę udanej dalszej podróży w ciekawy świat rudymentów. Do zobaczenia w kolejnych odsłonach.

Claus Hessler

Jeśli potrzebujesz jakiegokolwiek wsparcia, to skontaktuj się z nami przez Facebook lub naszą stronę internetową: www.openmindeddrumming.com

Opracowanie polskie: Szymon Fortuna
Korekta: Justyna Janik

QUIZ – Nie wiesz tego o Evans!
1 / 12
Evans jest w rodzinie firmy D’Addario wspólnie z marką pałeczek…
Dalej !
Perkusista - online
Platforma medialna
Magazynu Perkusista
Dołącz do nas
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.