Open Minded Drumming - Grupowanie pięcionutowe Część 2

Open Minded Drumming
Claus Hessler i Szymon Fortuna
Dodano: 22.10.2018

Mamy nadzieję, że rzuciliście okiem na naszą poprzednią lekcję i zdążyliście zaznajomić się z tematem grupowania pięcionutowego. Czas na część drugą, która zakończy nasz mini kurs w tym roku szkolnym.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Jeśli lubisz nasze treści, rozważ zakup pełnego dostępu cyfrowego do całej zawartości naszego serwisu.

Dziś wzbogacimy ten temat o kolejne ćwiczenia. W tej lekcji stworzymy dwa symetryczne grupowania pięcionutowe w oparciu o pojedynczy paradiddle przez dodanie nuty bębna basowego po każdym czwartym uderzeniu. W taki sposób uzyskamy bardzo funkową, linearną figurę, którą zastosujemy w metrum 4/4. Całość ukształtuje pięciotaktową frazę:

Podczas ćwiczenia upewnij się, że nie grasz wszystkich pięciu taktów na raz. Zacznij pracę z pierwszym taktem i połącz go z dowolnym, wybranym przez ciebie groovem. Następnie połącz dwa takty ćwiczenia z dwoma taktami groove’u, potem kolejno ćwicz frazę cztero – i ostatecznie ośmiotaktową. To ćwiczenie pomoże ci zrozumieć długość frazy i posługiwać się nią bez potrzeby liczenia oraz kontrolowania miejsca, w którym się znajdujesz.

WSKAZÓWKI

Pomimo, że nie ujęliśmy tego w opisie, to w celu pełnego zrozumienia rytmicznego wymiaru omawianego tematu dobrym pomysłem będzie dodanie pulsu ćwierć-nutowego, granego na hi-hacie lewą nogą. Muzycznie niekoniecznie jest to potrzebne, ale na pewno pomoże ci to lepiej opanować grupowania pięcionutowe. Dodatkowo zwróć uwagę na dynamikę. Małe nuty powinny być grane na werblu znacznie ciszej niż te regularnej wielkości.

OD SZYMONA:

Bardzo często w naszej grze stosujemy pojedynczy paradiddle. Ta fraza jest tak popularna, że sama wkrada się do naszych groove’ów czy solówek. Eksperymenty z powyższym ćwiczeniem odkryły przede mną nowy potencjał w pracy z tak już „ogranym” materiałem. Zdaję sobie sprawę, że te przykłady mogą sprawiać trochę trudności, jednak wykorzystanie choćby kawałka frazy i granie jej w różnych miejscach w takcie, może zaowocować zupełnie nowymi pomysłami. Zatem czemu nie próbować? Powodzenia!

Mamy nadzieję, że poprzez ten mini kurs „Open Minded Drumming” udało nam się pomóc w odkryciu ciekawych elementów, które wzbogacą waszą grę.
Jeśli potrzebujesz jakiegokolwiek wsparcia, to czekamy na twój kontakt przez Facebook lub naszą stronę internetową: www.openmindeddrumming.com

Szymon Fortuna i Claus Hessler

Materiały video dostępne na stronie: https://media.avt.pl

Quiz - MORE REMO
1 / 12
Jak nazywają się naciągi do cichego grania?
Dalej !
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto kupić dostęp do serwisu Magazynu Perkusista?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.
Dowiedz się więcej
Promocja! Miesiąc za "piątaka"