Drumset Academy - Paradiddle – trzy stopnie wtajemniczenia

Drumset Academy
Piotr Czyja
Dodano: 08.06.2020

W poprzednim artykule obiecałem wam przejścia grane w triolach. Temat ten pojawi się jednak za miesiąc, ponieważ ze względu na to, że przymusowo siedzimy wszyscy w domach, proponuję kilka ćwiczeń, opartych na kombinacjach uderzeń pojedynczych i podwójnych, czyli paradiddle.

Można je ćwiczyć w domu na padzie, na zestawie lub na czymkolwiek. Wersje ćwiczeń na zestaw możemy grać bez zestawu, uderzając prawą pałką w „coś”, co wydaje dźwięk kontrastujący z brzmieniem lewej pałki np. książka położona na padzie itp. Noga (prawa lub lewa – do wyboru) wybija ćwierćnuty z ciężarem opartym na pięcie (heel-down).

POZIOM ŁATWY – PIERWSZY STOPIEŃ WTAJEMNICZENIA: AKCENTY

Ćwiczenie pierwsze to Single Paradiddle (PLPP LPLL), grany szesnastkami z akcentami na pierwszej nucie. Akcenty pokrywają się z uderzeniami stopy.

Ćwiczenie drugie to Double Paradiddle (PLPLPP LPLPLL, grany szesnastkami. Akcenty grane są także na pierwszej nucie każdej figury (czyli co sześć nut). Drugi akcent ląduje na „2i”, pamiętaj więc, aby stopa nie próbowała grać razem z tym akcentem. Ćwiczenie zamyka się w metrum 3/4, a więc będziemy mieć tylko trzy tupnięcia stopą.

A oto powyższe ćwiczenia, w których partie rąk rozłożone są na hi-hat (prawa ręka) i werbel (lewa ręka). Można grać także na padzie – różnicując brzmienie prawej ręki od lewej. Stopa gra ćwierćnuty.

Ten artykuł możesz przeczytać ZA DARMO. Zarejestruj się i zaloguj. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.
Perkusista - online
QUIZ – Nie wiesz tego o Evans!
1 / 12
Evans jest w rodzinie firmy D’Addario wspólnie z marką pałeczek…
Dalej !
Perkusista - online
Platforma medialna
Magazynu Perkusista
Dołącz do nas
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.