Drumset Academy - Kombinacje uderzeń w triolach

Drumset Academy
Piotr Czyja
Dodano: 12.11.2019

Książka „Stick Control” jest absolutnym klasykiem i powinna być wykorzystywana przez każdego perkusistę do ćwiczeń na padzie/werblu.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.

Jeśli jeszcze jej nie masz, to wstyd. Proponuję ją jak najszybciej zakupić (koszt 65 zł). Pierwsze ćwiczenia znajdują się na stronie piątej i polegają na graniu kombinacji uderzeń równymi ósemkami. Moim zdaniem warto je także pograć triolami ósemkowymi. Dzięki temu osadzisz się w pulsie trójkowym, bardzo często występującym w muzyce.

Każde ćwiczenie graj równymi uderzeniami, zarówno pod względem tempa, jak i dynamiki. Proponuję grać w pozycji niemieckiej (ręce równolegle do podłogi). W tej pozycji mięśnie są rozciągane i wzmacniane w najbardziej efektywny sposób. Nie jest to wygodne, ale niezwykle skuteczne.

Tempo startowe: 30 bpm. Każde ćwiczenie graj dokładnie przez dwie minuty (!) i przechodź do następnego. Po przegraniu wszystkich ćwiczeń, zwiększamy tempo o 10 oczek na 40 bpm, potem na 50 bpm itd.

PIERWSZY SPOSÓB: UDERZENIA FULL STROKE

Graj każde uderzenie jako Full Stroke. Pałka startuje z pozycji pionowej, główka uderza z wysokości ok. 40 cm (główka pałki w pozycji startowej celuje w sufit). Po każdym uderzeniu pałka wraca za pomocą odbicia do pozycji startowej.

DRUGI SPOSÓB: UDERZENIA HALF STROKE

Graj każde uderzenia jako Half Stroke. Główka pałki uderza z wysokości ok. 20 cm. Po każdym uderzeniu pałka odbija się do pozycji startowej.

TRZECI SPOSÓB: UDERZENIA LOW STROKE

Graj każdą nutę jako Low Stroke. Główka pałki uderza z wysokości od 5 do 10 cm (łatwiej się gra z wysokości 10 cm, wraz z wprawą możesz zmniejszać wysokość aż osiągniesz 5 cm). Po każdym uderzeniu pałka odbija się i wraca do pozycji startowej sama (bez podnoszenia jej, sama się odbija).

Ćwiczenia 1-2 to uderzenia naprzemienne (single strokes). Ćwiczenia 3-4 to uderzenia podwójne (double strokes). Ćwiczenia 5-6 to odwrócone dwójki (inverted doubles), które zaczynamy od jednego uderzenia. Ćwiczenie 7 to pojedynczy paradiddle (single paradiddle), a ćwiczenie 8 to odwrócony paradiddle (inverted paradiddle).

Bądź pewny, że ćwiczysz prawidłowo. Pamiętaj o pozycji niemieckiej. Jeśli masz kłopot z techniką Free Stroke (obejmującą uderzenia Full Stroke, Half Stroke i Low Stroke), to nie zwlekaj i udaj się do kompetentnego nauczyciela, aby uniknąć frustracji i błędnych ruchów.

Jeśli czujesz, że ćwiczenia działają, to odsyłam do książki „Stick Control”, gdzie znajdziesz więcej tego typu kombinacji uderzeń. Graj je zarówno tak, jak zapisano w książce, jak i w pulsacji triolowej. Wykorzystuj trzy rodzaje uderzeń (full, half, low).

 

 

Piotr Czyja - instruktor szkoły perkusyjnej Drumset Academy. Nauczyciel z ponad 15-letnim doświadczeniem. Prowadził wiele warsztatów w Polsce, jak i za granicą m.in. "Warsztaty Werblowe" czy "Pociąg perkusyjny". Zafascynowany różnorodnością gatunków muzycznych i technik perkusyjnych, w tym legendarnych technik Gladstone’a oraz Moellera.

QUIZ – Nie wiesz tego o Evans!
1 / 12
Evans jest w rodzinie firmy D’Addario wspólnie z marką pałeczek…
Dalej !
Perkusista - online
Platforma medialna
Magazynu Perkusista
Dołącz do nas
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.