OPOLSKI DRUMFEST – CZAS NA ZESTAW!

Dodano: 21.10.2023
Autor: Magazyn Perkusista

Najbardziej zasłużony festiwal perkusyjny ponownie w perkusyjnym kalendarzu. Stopniowo, powoli i jak zawsze wielopłaszczyznowo, nie tylko w perkusji.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.

Bardzo ogólna nazwa Drumfest nie bez przyczyny nieoficjalnie przypisana jest do opolskiego wydarzenia. Każdy inny festiwal w Polsce ma jakiś element wyróżniający (Caban, Silesia). Przyczyna jest bardzo prosta, Drumfest to najstarszy polski festiwal perkusyjny, który gościł artystów wręcz nieprawdopodobnych. Grali tam m.in. Nicko McBrain, Dennis Chambers, Carl Palmer, Dave Lombardo, Mike Portnoy, Ginger Baker, Dave Weckl, Steve Gadd, Kenny Aronoff, Gavin Harrison - żeby wymienić na szybko kilka nazwisk. To robi wrażenie!

Od samego początku wszystko spina w całość jedna osoba – Wojciech Lasek, stojący na czele Polskiego Stowarzyszenia Perkusyjnego. Człowiek, który mógłby napisać ciekawą książkę na temat tego, jak wyglądają kulisy organizacji takiego wydarzenia na przestrzeni lat. Weźmy pod uwagę, że pan Wojciech mierzył się z bardzo różnymi czasami - gdzie nie tylko nie było Internetu, ale też szeroko używanych telefonów komórkowych - lecz również ze zmieniającymi się władzami, które mają niebagatelny wpływ na organizację tak dużych wydarzeń. Do tego dochodzą perkusyjne trendy, rotacje dystrybucyjne, zmiana polityki firm. Przez ponad 30 lat (w tym czasie zdarzyły się dwie przerwy w organizacji) festiwal rozrósł się, obejmując świat perkusji rozrywkowej, czyli typowy zestaw perkusyjny, a także klasycznej na kolosalnym światowym poziomie (marimba, wibrafon). Do tego dochodzą instrumenty perkusyjne, a wszystko „polane” bardzo różnorodną stylistycznie oprawą muzyczną.

Nie wolno zapomnieć o prestiżowych konkursach klasycznych (pod przewodnictwem światowej sławy pedagoga Marka Forda) i zestawowych. Ten drugi, od kilku lat nosi nazwę „Young Drum Hero”. W obu przypadkach zawsze mamy do czynienia z wysokim poziomem wykonawczym naprzeciw niezwykle silnego składu jury.

Strona domowa DRUMFEST

Śledź profil Facebook po regularne informacje DRUMFEST

Drumfest 2023

Tegoroczny Drumfest wraca po przerwie. Ostatnie edycje to wielotygodniowe maratony koncertów i warsztatów, co wiąże się z gigantycznymi nakładami. Powrót do tego formatu wymaga czasu, ale tegoroczna edycja wydaje się być dobrym prognostykiem.

Cześć październikowa obejmowała głównie wydarzenia związane z klasyczną odmianą perkusji, z międzynarodowym konkursem wibrafonowym i marimbowym na czele, ale też koncerty Jose Aponte Trio czy też Dragon Flies z Bernardem Maselim.

Część listopadowa to tematyka zestawowa w formie znanej sprzed lat. Program przedstawiamy poniżej.

Program wydarzeń Drumfest 2023

Perkusyjny program weekendowy obejmuje:

  • 24 listopada – 19:00 –Koncert Stickmen (perkusja Pat Mastelotto).
  • 25 listopada – 10:00-15:00 – Konkurs Young Drum Hero, w skład jury wchodzą: Piotr Pniak, Russell Gilbrook, Marek Kapłon. Pierwszy konkurs na świecie, gdzie uczestnicy mogą wybrać między zestawem akustycznym a elektronicznym! Zestawy Gewa Digital będą służyć również do rozgrzewki.
  • 25 listopada – 15:00 – warsztaty perkusyjne Jose Torresa.
  • 25 listopada – 16:00 – warsztaty perkusyjne Russella Gilbrooka.
  • 25 listopada - 19:00 – koncert zespołu Purpendicular z legendarnym Ianem Paicem z Deep Purple. Wcześniej zagra TSA (Michalski-Niekrasz-Kapłon).
  • 26 listopada – 10:00-15:00 – finał konkursu Young Drum Hero.
  • 26 listopada – 15:00 – warsztaty Cezarego Konrada.
  • 26 listopada – 18:00 – koncert Viva Santana! Koncert tribute z udziałem Leszka Cichońskiego i Jose Torrsa.

Wszystkie wymienione powyżej wydarzenia odbędą się w CWKCentrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu.

Dodatkowo:

  • 16 listopada o godz. 19:00 w Dom Expo zagra zespół Animals&Friends.
  • 19 listopada o godz. 14:00 w Państwowej Szkole Muzycznej zespół Moribaya poprowadzi warsztaty perkusyjne, a o godz. 18:00 zagra koncert.

Konkurs Young Drum Hero wspierany jest przez marki:

- Gewa Digital Drums
- Evans Drumheads
- Promark Sticks

Organizatorzy konkursu oraz zasady dokładnie opisane są pod tym linkiem YDH

QUIZ – Nie wiesz tego o Evans!
1 / 12
Evans jest w rodzinie firmy D’Addario wspólnie z marką pałeczek…
Dalej !
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.